• Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi Kış Mevsiminde
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
İçmesuyu Sisteminde Enerji Üretimi

PROJE AMACI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’nın  ‘öyle akarsuları seyreltmekle zaman harcama gibi lüksümüzün olmadığını, artık Su akar, Türk yapar’  olarak bunu değiştirdikleri şeklindeki  ifadelerinden hareketle,   akarsular ile birlikte boşa giden  içme sularımızdaki enerjiyi halka yenilenebilir enerji   olarak sunulması amaçlanmaktadır. 

Yapılan incelemeler ve gözlemler sonucunda su kaynaklarının verimli kullanılması, hem enerji üretilmesi, hem de son teknolojilere uygun çalışan bir tesis kurulması amacıyla gerekli isale hatlarımızı yenileyerek ve regülatörlerimizi rehabilite ederek enerji kırıcı yapılarda boşa giden enerjinin ülke üretimine katkı sağlanması hedeflenmiştir. 

PROJE KAPSAMI 

Rizesu Yap-İş Birlik encümeninin 02.11.2011 tarihli encümen kararı ile yapılan ihale sonucu ‘Rize İçme suyu sisteminin 20 yıllık süre ile elektrik enerjisi üretimi için su kullanım hakkının verilmesi’ İşi’ne dair yapılan sözleşme 10.01.2012 tarihinde Rizesu Yap-İş ve Smart Hidro teknolojileri elektrik üretim A.Ş arasında imzalanmıştır. 

Tüm tesislerin kurulumu ve işletme maliyetlerinin yüklenici firmaya ait olduğu ihalede üretilecek enerjinin idare payının yüzdelik oranı ilk iki yıl %5, geri kalan 18 yıl içinde %35 olacak şekilde taahhüt edilmiştir. 

İçme suyu arıtma Tesisi girişinde, taşkın tahliye hattında ve Andon maslakta olmak üzere toplam 6 adet türbin ile enerji üretimi yapılması planlanmaktadır. Türbinlerin güçleri 450 KW ile 1,2 MW arasında değişiklik göstermekte olup toplamda 4,2 MW güce sahiptirler.

 

Elektrik Santral Binalarında yer alan Francis türbinler normal türbinlerden farklı olarak özel imal edilmişlerdir. Türbinlerin kanatçıklarında kullanılan çelik alaşımı üst kalite çeliklerden olup çalışma esnasında suya kesinlikle ağır metal bırakmayıp içme suyu kalitesini bozmayacak tipte seçilmiştir. Ekipman yatakları ve sürücü sistemindeki yağ yada koruyucu kimyasalların suyla teması izole edilerek önlenmiştir. 

Elektrik üretiminin gerçekleştirileceği yerlerden biri olan Andon maslak vana odası ve santral binası inşaatı tamamlanmış, türbin ve elektrik ekipman montajı sonuçlandırılmış olup enerji üretimi için deneme aşamasına gelinmiştir. Aynı şekilde arıtma tesisi girişinde Enerji Santral binasının inşaatı tamamlanmış ve türbinler monte edilmiştir. Enerji üretimi için gerekli prosedürler hazırlanıp enerji nakil hatları  döşendikten sonra üretime başlanılacaktır. 

Kuruma,  ek bir maliyet getirmeyecek bu proje sayesinde Arıtma Tesisinin hem enerji, hem işletme giderleri karşılanacak olup yılda üretilecek yaklaşık 20 milyon kilowatt saat elektrik üretimi ile yenilenebilir enerji satın alım garantisi göz önünde bulundurulduğunda yıllık 1,5 milyon dolara yakın gelir elde edilecektir.

 

Bu proje, İçme sularından yararlanılarak enerji üretimi elde edilmesi bakımından Türkiye’de bir ilk olup diğer illerimize de örnek teşkil edecektir.

© 2015 RizeSu Yap-İş Birlik Başlanlığı
Tüm hakları saklıdır.

Adres: Piri çelebi Mah. Menderes Blv. No:182 Rize Belediye Hizmet Binası Kat:3 /RİZE
Telefon : 0(464) 2140523
Fax : (0464) 2140523
E-Posta : baskanlik@rizesuyapis.gov.tr