• Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi Kış Mevsiminde
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
Scada Merkezi

 

 
“Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama”
 
Arıtma Tesisi idari binasında,  tesis  ve içme suyu depolarının  uzaktan kontrol ve kumanda edildiği SCADA merkezi yer almaktadır. Tesis otomasyon sistemi 17 adet MCC pano, 6 adet saha PLC si ,1 adet ana PLC, 1  asıl 1 yedek SCADA bilgisayarı ,1 adet mimik kontrol panelinden oluşmaktadır. Bütün PLC ler DH 485 haberleşme hattı ile birbirine bağlıdır.Her PLC kendi bölgesindeki prosesi kontrol etmekte ve ilgili proses noktalarını kontrol eden diğer PLC ler ile haberleşmektedir.Arıza ve alarmlar SCADA bilgisayarındaki alarm yazıcısına yazdırılarak operatör bilgilendirilmekte ve bu bilgiler kayıt altına alınmaktadır.Ayrıca otomasyon sisteminde  meydana gelebilecek arıza durumlarında tesis manuel olarak çalıştırılabilir.
 
 
Tesisteki elektro mekanik ekipmanların açık ,kapalı, çalışıyor ,  arıza durum bilgileri ve tüm anlık veriler pH, bulanıklık, bakiye klor, debi  otomasyon sistemi tarafından alınmakta olup scada bilgisayarında görüntülenmektedir. Aynı zamanda bir adet led göstergeli mimik panelde de tesis akım şeması ve prosesi bir bütün  olarak izlenebilmektedir. Arıtım işlemi PLC ve MCC ler tarafından tam otomatik veya manuel olarak yapılabilmektedir. Aynı şekilde İçme suyu depolarının izleme ve kontrolü için her bir içmesuyu deposunda RTU     panoları ve radyo frekanslı telsizler bulunmaktadır.Depolardaki tüm veriler  telsizler aracılığı ile Scada merkezine iletilerek tüm enstrümanlar  kontrol edilir.
 
 
Depolarda bulunan hat vanaları depoları taşkına götürmeyecek ve tam dolu tutacak şekilde otomatik çalışmaktadır. İstenildiğinde bu vanalar scada merkezinden manuel  olarak da çalıştırılabilmektedir.Radyo frekanslı telsizler aracılığı ile tüm anlık veriler scada merkezine aktarılarak operatör bilgisayarlarında izleme ve kontrolü yapılır. Sistemin arşivlemesi, server bilgisayarlarında yapılmaktadır. Tesis muhtelif yerlerinde bulunan içmesuyu kalitesi parametrelerini ölçen cihazlardan okunan anlık veriler SCADA merkezinde işletme operatörleri tarafından 24 saat anlık olarak takip edilmektedir. 
 
© 2015 RizeSu Yap-İş Birlik Başlanlığı
Tüm hakları saklıdır.

Adres: Piri çelebi Mah. Menderes Blv. No:182 Rize Belediye Hizmet Binası Kat:3 /RİZE
Telefon : 0(464) 2140523
Fax : (0464) 2140523
E-Posta : baskanlik@rizesuyapis.gov.tr