• Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi Kış Mevsiminde
  • Rize İçme Suyu Arıtma Tesisi
Su Kalitemiz

 Kalite Politikamız

 
Andon İçme Suyu Arıtma Tesisine alınan ham su, Üniteler ve Tesis çıkışındaki arıtılan suyun kalite kontrolü; Laboratuvarda günlük, haftalık bakılan 34 parametre ile muhtelif yerlerde online çalışan cihazlar sayesinde kesintisiz bir şekilde takip edilmektedir.
 
Laboratuvar
 
Halkın, içme suyu hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla, tüm analiz sonuçları  Andon İçme Suyu Arıtma Tesisi resmi internet  sitesi  www.rizesuyapis.gov.tr adresinde günlük olarak  yayınlanmaktadır. Analiz sonuçları raporlandırılıp bilgilendirme amaçlı olarakta ilgili birimlere iletilmektedir. Tesise alınan Ham su kalitesi içme suyu standartlarına uygun değilse arıtma işlemi için dozlanacak kimyasal maddelerin dozaj miktarları laboratuvarda yapılan jar testi deney sonucunda belirlenmektedir. Ham suyun ihtiva ettiği ve çeşitli, hastalıklara sebep olan bazı patojen bakterileri yok etmek amacıyla suya klorlama işlemi yapılmaktadır. Tesis giriş yapısı ve klor temas tankı girişinde yapılan klorlama işlemlerinde dozlanacak klor miktarlarıda laboratuvarda yapılan bakiye klor ölçümleri ile tespit edilmektedir. 
 
 
Laboratuvarda tesis çıkışında arıtılmış suyun kalitesi TS 266 içme suyu standartlarına uygun olup olmadığı kontrol edilerek su şehre gönderilmektedir.
 
TS 266 ’ ya göre arıtılmış su kalitesi aşağıdaki gibi olmalıdır.
 
Parametreler:
 
-Renk : 5 Pt- Co Birimi
-Bulanıklık : 0.5 -5 NTU 
-pH         : 6.5-9.5 
-Tat ve Koku : İtiraz edilmeyecek nitelikte
-Demir : 0.05-0.20 mg/lt
-Mangan : 0.02-0.05 mg/lt
-Koli Bakterisi : 100 ml’de yok.
 
Ayrıca tesisin muhtelif ünitelerinde kullanılan içmesuyuna ait pH, bakiye klor ve bulanık ölçer cihazlarının ölçüm değerlerinin doğruluğu laboratuvardaki cihazlarla yapılan deneyler ile karşılaştırılarak kontrol edilir. Andon İçme Suyu Birliğine üye belediyelere iletilen içme suyundan numuneler alınarak suyun fiziksel  ve kimyasal özellikleri laboratuvarda yapılan analizlerle  takip edilmektedir.   
 
Arıtma tesisi laboratuvarında günlük 30’a yakın rutin ve extra yapılan analizlerden bazıları şunlardır;
Bulanıklık, pH, sertlik, klor, renk, koku, tat, çözünmüş oksijen, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, amonyum, fosfat, nitrit, nitrat, aluminyum, sülfat florür, bakteriyolojik v.b.
 
 
Filtre çıkışından    Laboratuvar’a gelen hatta konulan akvaryum içerisindeki balıklar sayesinde  şehre gönderilecek olan suyun 24 saat sağlıklı bir şekilde kontrolü yapılmaktadır.
 
Arıtma tesisinde yapılan bu analizlerin  yanında nihai kullanıcılara ulaşan su da düzenli olarak takip edilmektedir. Bu amaçla haftanın her günü şehrin 10 farklı noktasından alınan su numuneleri laboratuvar ortamında klor ve bakteriyolojik analizlerini yapan Rize belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile koordineli çalışılmaktadır.
 
Tesisin devreye alındığı 2004 yılından itibaren hiç aksatılmadan yapılan  günlük, haftalık analiz sonuçları incelendiğinde, içme suyumuzun dünya standartlarında olduğunu kanıtlamaktadır.
© 2015 RizeSu Yap-İş Birlik Başlanlığı
Tüm hakları saklıdır.

Adres: Piri çelebi Mah. Menderes Blv. No:182 Rize Belediye Hizmet Binası Kat:3 /RİZE
Telefon : 0(464) 2140523
Fax : (0464) 2140523
E-Posta : baskanlik@rizesuyapis.gov.tr